avance
07 فروردین 1402 - 23:45

شکست نتانیاهو/ طرح اصلاحات قضایی تل آویو متوقف شد

نخست وزیر رژیم صهیونیستی توقف طرح اصلاحات قضایی را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی همزمان با ادامه تظاهرات‌های گسترده در اراضی اشغالی، با پذیرش شکست، توقف طرح اصلاحات قضائی موردنظر خود را اعلام کرد.

او در سخنرانی خود عنوان کرد که با توجه به مسئولیت‌پذیری ملی و به منظور جلوگیری از دودستگی و اختلافات داخلی، توقف طرح اصلاحات قضائی را به منظور دست‌یابی به اجماعی گسترده اعلام می‌کند. او مدعی شده که تصمیمی برای ایجاد تفرقه و اختلاف بین اسرائیلی‌ها ندارد.

سخنرانی نتانیاهو همزمان با ادامه تظاهرات‌ها در اراضی اشغالی صورت گرفت و او در این سخنان جنجالی گفت: «یک اقلیت تندرو قصد تقسیم ملت ما را دارند. ما در مسیر تنش و درگیری در جامعه اسرائیل قرار داریم و وقوع جنگ داخلی را نمی‌پذیریم.»

نتانیاهو همچنین افزود: «همه طرف‌ها را به گفتگو برای پیشبرد این اصلاحات قضائی مهم دعوت می‌کنم. اسرائیل بدون ارتش باقی نخواهد ماند و ارتش هم تاب تحمیل طغیان و سرکشی را ندارد.»

همزمان تظاهرات راست‌گرایان مقابل دیوان عالی رژیم صهیونیستی در حمایت از اصلاحات قضائی صورت گرفت و پایگاه خبری «ریشت بیت» مدعی شده که ۲۰۰ هزار نفر در تظاهرات امروز راست‌گرایان تندرو شرکت کردند. خبرنگار الجزیره اعلام کرد که وزرا و اعضای کنست رژیم صهیونیستی از ائتلاف حاکم در تظاهرات شامگاه امروز راست‌گرایان مقابل کنست در قدس در حمایت از اصلاحات قضائی شرکت کردند.

همچنین رسانه‌های عبری زبان از درگیری شدید تظاهرات کنندگانِ مخالف اصلاحات قضائی و حامیان دولت در تقاطع کابلان در تل آویو خبر دادند.

رژیم صهیونیستی درگیر بحران شدید سیاسی است، بحرانی که از ابتدای سال جاری آغاز شد و در هفته‌های اخیر پس از آنکه صدها هزار نفر در اعتراض به لایحه اصلاحات سیستم قضائی به خیابان‌ها آمدند، به اوج خود رسید. اعتصابات به حدی گسترده است که «مک دونالد» بزرگترین شرکت زنجیره‌ای مواد غذایی در جهان نیز در پی آشوب‌ها، فعالیت خود را در سرزمین‌های اشغالی متوقف کرده است. همچنین خبرگزاری رویترز به نقل از یک مسئول صهیونیست از تعطیل شدن کامل دو بندر حیفا و اشدود به علت اعتصابات خبر داد.

تظاهرات در رژیم صهیونیستی برای بیش از ۱۲ هفته در تل آویو و سایر مناطق ادامه داشت تا اینکه عصر از ۵ اسفندماه وضعیت انفجاری شد و معترضان خواستار استعفای نتانیاهو و دولت او شدند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1113137